Opowieści z miasta włókniarek #13

Jeszcze kilka wspomnień dotyczących spotkań, które miały miejsce w przestrzeni wystawy.

27.10.2017

„Na Ziemi Obiecanej’ to nowy program ogólnopolskiej telewizji Zoom TV opowiadający o Łodzi, a produkowany przez Telewizję Toya. Materiały przygotowują reporterki Kamila Basińska i Ewa Tyszko. Wśród odcinków poświęconych wielkim postaciom świata filmu, architekturze pałaców fabrykantów i przemysłowym imperiom – znajdzie się ten opowiadający o włókienniczej Łodzi z perspektywy pracowników fabryk – włókniarek i włókniarzy. Wystawa „Opowieści z miasta włókniarek” stała się tłem tego odcinka – kręconego w przestrzeni wystawy 27.10.2017, z wykorzystaniem materiałów na niej zgromadzonych oraz rozmów z jego twórcami i twórczyniami.

5.11.2017

O poszczególnych eksponatach, całej wystawie i projekcie opowiedziały koordynatorki wystawy oraz byłe łódzkie włókniarki i włókniarze zaproszeni do działania w ramach oprowadzania kuratorskiego.

Pierwsze oprowadzanie kuratorskie przebiegło pod znakiiem wielu pytań stawianych przez odbiorców wystawy do twórcom i twórczyń na temat: przyczyn likwidacji zakładów włókienniczych w Łodzi, charakteru pracy w przemyśle włókienniczym oraz relacji pomiędzy pracownikami fabryk. Gorące dyskusje zapalane przez eksponaty, pamiątki, zdjęcia czy pojedyncze wyrażenia ujawniały potrzebę rozmowy na tematy, o których opowiadała wystawa.

27.11.2017

W przestrzeni wystawy spotkałyśmy się z pracownikami Muzeum Warszawskiej Pragi, którzy zainteresowani naszym działaniem postanowili wysłuchać opowieści na temat realizacji projektu i obejrzeć jego efekt.

Dziękujemy za niezwykle owocne dyskusje!

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.