Opowieści z miasta włókniarek #10

W sobotę 9 września spotkaniem w Muzeum Fabryki zakończyliśmy kolejny etap projektu – cykl spotkań z byłymi łódzkimi włókniarkami i włókniarzami, podczas których pracowaliśmy nad kolejnymi elementami wystawy. W trakcie dwóch spotkań w dawnym Poltexie, wspólnie udało się stworzyć dzieło nawiązujące do formy sztandaru, opowiadające w sposób słowno-wizualny o stosunku uczestników warsztatów do przeszłej włókienniczej tożsamości Łodzi.

A jaki ten stosunek jest? Słodko-gorzki, niejednorodny, nostalgiczny, czasem pełen żalu i złości, a czasem po prostu dobrych wspomnień. Za wspólne wypracowywanie pomysłu, pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu działania dziękujemy Annie Lisiewicz (Muzeum Fabryki) i Alicji Brzostowskiej – artystce pracującej w dziedzinie tkaniny i malarstwa.

Wernisaż wystawy, na której znajdzie się nie tylko ta praca, ale wiele więcej dzieł – efektów warsztatów i spotkań, zebrane od uczestników przedmioty, zdjęcia i oczywiście fragmenty zgromadzonych historii mówionych odbędzie się 5.10.2017 (czwartek) w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Zapraszamy!

Fot. Iza Alwingier

29.08.2017

Opowieści z miasta włókniarek #9

Jesteśmy już po połowie spotkań z byłymi łódzkimi włokniarkami i włókniarzami. Wiele jeszcze przed nami, ale już teraz wiemy, że na wystawie znajdzie się z pewnością wiele ciekawych zdjęć-pamiątek przyniesionych przez naszych rozmówców z lat 70. i 80. XX wieku na temat życia rodzinnego i sposobów spędzania wolnego czasu.

Co możemy zobaczyć na zdjęciach? Tańce, łódzkie parki, wycieczki na grzyby i wczasy.

Poniżej kilka przyniesionych fotografii ze wspólnie przygotowywanymi podpisami

(fot. Marcin Żebrowski).

08.08.2017

Opowieści z miasta włókniarek #8

Rozpoczął się zbiorowy proces. Praca warsztatowa w ramach projektu wre. Jesteśmy po trzech z cyklu dziewięciu spotkań z grupą byłych włókniarek i włókniarzy. Poznajemy się i staramy odkryć miasto na nowo. Padają pytania o Łódź, łódzkość i łodzian, o włókienniczą przeszłość miasta i jego teraźniejszość. Wyłaniają się nowe refleksje, skojarzenia, fragmenty wspomnień. Każde spotkanie warsztatowe jest odrębną całością tematyczną. Na każdym z nich powstaje kolejny fragment wystawy.

Na fotografii grupa robocza ogląda stare zdjęcia miejsc i budynków w Łodzi oraz współczesne zdjęcia tych samych miejsc. Fotografia grupy przy pracy została wykonana podczas pierwszego warsztatu.

* Fotografia autorstwa Marcina Żebrowskiego, wykonana w sali udostępnionej na potrzeby warsztatów przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

starszestrzałka w prawo