Opowieści z miasta włókniarek #11

Tydzień temu czwartek 5.10.2017 w Centralnym Muzeum Włókiennictwa o godz. 18 odbyło się otwarcie wystawy „Opowieści z miasta włókniarek”, która powstawała od kwietnia 2017 r. dzięki współpracy i współdziałania z grupą byłych łódzkich włókniarek i włókniarzy.

Bardzo dziękujemy wszystkim osobom, który w różny sposób i na różnych etapach działania przyczyniły się do jej powstania. Pełna lista twórców i twórczyń wystawy znajduje się poniżej.

Chociaż wernisaż zamknął pewien ważny etap projektu „Opowieści z miasta włókniarek”, nie jest to koniec naszych działań. Będziemy informować o planowanych wydarzeniach towarzyszących, w tym oprowadzaniach kuratorskich po wystawie, podczas których o ekspozycji opowiadać będą jej współtwórcy – łódzkie włókniarki i włókniarze.

Przypominamy, że zebrane opowieści we fragmentach, wraz z transkrypcjami, znajdą się na portalu Cyfrowe Archiwum Łodzian Miastograf.pl. Przed nami także towarzyszące wystawie warsztaty dla młodzieży, które zorganizowane zostaną z myślą o rozwoju dialogu międzypokoleniowego na temat tożsamości Łodzi.

Dziękujemy przede wszystkim grupie łódzkich włókniarek i włókniarzy, którzy zdecydowali się podzielić się z nami swoimi opowieściami. Zdajemy sobie sprawę, że obdarzyliście nas Państwo ogromnym zaufaniem. Dziękujemy, że braliście udział w spotkaniach, opowiadaliście swoje historie i przekuwaliście je na język wizualny. Mamy nadzieję, że praca nad wystawą przyniosła Państwu - tak jak nam - wiele satysfakcji.

Wystawa otwarta będzie do 3 grudnia 2017 r.

Twórcy i twórczynie: Bogdan Chibowski, Mieczysława Folwarska, Marek Gosa, Stanisława Hak, Józef Kłosiński, Włodzimierz Kubyszek, Stanisława Kuligowska, Ewa Perlińska, Jadwiga Stysińska, Barbara Supera, Elżbieta Szybert, Ryszard Tarazewicz, Zbigniew Włodarczyk

Historiami mówionymi podzielili się: Marek Burski, Bogdan Chibowski, Irena Fabjańska, Karol Fabjański, Marek Gosa, Stanisława Hak, Józef Kłosiński, Leokadia Kubiak, Włodzimierz Kubyszek, Stanisława Kuligowska, Mirosław Kuligowski, Alina Marchewka, Edward Marchewka, Grażyna Matuszewska, Danuta Narojczuk, Ewa Perlińska, Jadwiga Stysińska, Barbara Supera, Natalia Surdy, Ryszard Tarazewicz, Zbigniew Włodarczyk

Koordynacja i koncepcja: Izabella Alwingier i Joanna Kocemba
Opieka merytoryczna: Marta Madejska i Agata Zysiak
Konsultacja: Maria Parczewska, Leszek Karczewski
Promocja: Justyna Lesiak
Zdjęcia: Marcin Żebrowski
Grafika: Piotr Lipski
Transkrypcje: Jarosław Kubiak, Kinga Karp
Opracowanie dźwięku: Mateusz Bielichowski

Szczególne podziękowania za pomoc kierujemy
- do zespołu Centralnego Muzeum Włókiennictwa, do dyrektorek Anety Dalbiak i Magdy Komarzeniec a także do Beaty Bocian, Magdaleny Sibery, Agaty Połeć, Katarzyny Szklarek-Zarębskiej, Doroty Sztyler, Małgorzaty Jakiel
- do zespołu Muzeum Fabryki: Anny Mokrosińskiej, Anny Lisiewicz, Alicji Brzostowskiej

Jesteśmy wdzięczne wielu innym osobom, które na różnych wsparły działanie: Joannie Łuczak, Annie Markiewicz, Adamowi Musiałowiczowi, Joannie Ufnalskiej, Simonie Žagar.

Projekt ​dofinansowany z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Partnerzy medialni: Łódzka Gazeta Społeczna "Miasto Ł", "Gazeta Wyborcza", "Radio Łódź", Studenckie Radio Politechniki Łódzkiej ŻAK

Wernisaż wystawy "Opowieści z miasta włókniarek:, 5.10.2017 r., fot. Adam Musiałowicz

Opowieści z miasta włókniarek #10

W sobotę 9 września spotkaniem w Muzeum Fabryki zakończyliśmy kolejny etap projektu – cykl spotkań z byłymi łódzkimi włókniarkami i włókniarzami, podczas których pracowaliśmy nad kolejnymi elementami wystawy. W trakcie dwóch spotkań w dawnym Poltexie, wspólnie udało się stworzyć dzieło nawiązujące do formy sztandaru, opowiadające w sposób słowno-wizualny o stosunku uczestników warsztatów do przeszłej włókienniczej tożsamości Łodzi.

A jaki ten stosunek jest? Słodko-gorzki, niejednorodny, nostalgiczny, czasem pełen żalu i złości, a czasem po prostu dobrych wspomnień. Za wspólne wypracowywanie pomysłu, pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu działania dziękujemy Annie Lisiewicz (Muzeum Fabryki) i Alicji Brzostowskiej – artystce pracującej w dziedzinie tkaniny i malarstwa.

Wernisaż wystawy, na której znajdzie się nie tylko ta praca, ale wiele więcej dzieł – efektów warsztatów i spotkań, zebrane od uczestników przedmioty, zdjęcia i oczywiście fragmenty zgromadzonych historii mówionych odbędzie się 5.10.2017 (czwartek) w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Zapraszamy!

Fot. Iza Alwingier

29.08.2017

Opowieści z miasta włókniarek #9

Jesteśmy już po połowie spotkań z byłymi łódzkimi włokniarkami i włókniarzami. Wiele jeszcze przed nami, ale już teraz wiemy, że na wystawie znajdzie się z pewnością wiele ciekawych zdjęć-pamiątek przyniesionych przez naszych rozmówców z lat 70. i 80. XX wieku na temat życia rodzinnego i sposobów spędzania wolnego czasu.

Co możemy zobaczyć na zdjęciach? Tańce, łódzkie parki, wycieczki na grzyby i wczasy.

Poniżej kilka przyniesionych fotografii ze wspólnie przygotowywanymi podpisami

(fot. Marcin Żebrowski).

starszestrzałka w prawo