Opowieści z miasta włókniarek #15

3.12.2017 odbył się finisaż wystawy "Opowieści z miasta włókniarek", a wraz z nią zakończyliśmy projekt o tym samym tytule.

Nie oznacza to oczywiście końca działań, chcemy kontynuować pracę nad snuciem opowieści, zapraszając do wysłuchiwania ich coraz to nowe osoby. O planach i ich realizacjach będziemy informować.

fot. Marcin Żebrowski

Opowieści z miasta włókniarek #14

Bardzo dziękujemy wszystkim łódzkim mediom zainteresowanym projektem "Opowieści z miasta włókniarek". Poniżej prezentujemy wybrane teksty i materiały audiowizualne już na temat samej wystawy:

Pod poniższym linkiem znajduje się tekst Justyny Muszyńskiej-Szkodzik ("Kalejdoskop"), który ukazał się po wernisażu 5.10.2017:

A tutaj migawka z wystawy przygotowana przez łódzką redakcję TVP i prezentowana w Łódzkich Wydarzeniach Dnia 5.11.2017:

Tu natomiast Karoliny Stefańskiej ("Gazeta Wyborcza") opublikowany 24.11.2017:

Opowieści z miasta włókniarek #13

Jeszcze kilka wspomnień dotyczących spotkań, które miały miejsce w przestrzeni wystawy.

27.10.2017

„Na Ziemi Obiecanej’ to nowy program ogólnopolskiej telewizji Zoom TV opowiadający o Łodzi, a produkowany przez Telewizję Toya. Materiały przygotowują reporterki Kamila Basińska i Ewa Tyszko. Wśród odcinków poświęconych wielkim postaciom świata filmu, architekturze pałaców fabrykantów i przemysłowym imperiom – znajdzie się ten opowiadający o włókienniczej Łodzi z perspektywy pracowników fabryk – włókniarek i włókniarzy. Wystawa „Opowieści z miasta włókniarek” stała się tłem tego odcinka – kręconego w przestrzeni wystawy 27.10.2017, z wykorzystaniem materiałów na niej zgromadzonych oraz rozmów z jego twórcami i twórczyniami.

5.11.2017

O poszczególnych eksponatach, całej wystawie i projekcie opowiedziały koordynatorki wystawy oraz byłe łódzkie włókniarki i włókniarze zaproszeni do działania w ramach oprowadzania kuratorskiego.

Pierwsze oprowadzanie kuratorskie przebiegło pod znakiiem wielu pytań stawianych przez odbiorców wystawy do twórcom i twórczyń na temat: przyczyn likwidacji zakładów włókienniczych w Łodzi, charakteru pracy w przemyśle włókienniczym oraz relacji pomiędzy pracownikami fabryk. Gorące dyskusje zapalane przez eksponaty, pamiątki, zdjęcia czy pojedyncze wyrażenia ujawniały potrzebę rozmowy na tematy, o których opowiadała wystawa.

27.11.2017

W przestrzeni wystawy spotkałyśmy się z pracownikami Muzeum Warszawskiej Pragi, którzy zainteresowani naszym działaniem postanowili wysłuchać opowieści na temat realizacji projektu i obejrzeć jego efekt.

Dziękujemy za niezwykle owocne dyskusje!

starszestrzałka w prawo