26.06.2017

Opowieści z miasta włókniarek #3

Strategicznym partnerem projektu “Opowieści z miasta włókniarek” jest Centralne Muzeum Włókiennictwa. Możemy już oficjalnie potwierdzić, że to właśnie tam zostanie otwarta wystawa wieńcząca projekt.

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi od początku wydawało nam się najlepszym miejscem dla przygotowywanej wystawy. Przede wszystkim dlatego, że istniejąc jako samodzielna instytucja od 1960 roku, nieprzerwanie zajmuje się włókiennictwem i jego historią. Po drugie dlatego, że jego siedzibą jest dawna fabryka włókiennicza Ludwika Geyera, zwana Białą Fabryką. Wśród naszych rozmówców są również osoby, które spędziły wiele lat w kompleksie przemysłowym odziedziczonym po Geyerach przez Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. F. Dzierżyńskiego. Wspominają swoja pracę, panującą tam atmosferę oraz... słynną stołówkę będącą miejscem spotkań włókniarek i włókniarzy z różnych zakładów pracy i funkcjonującą - jak opowiadał nam pan Zbigniew - tak jak i oni na trzy zmiany.  Może dowiemy się, jakie były dalsze losy zakładu i jego pracowników w latach transformacji ustrojowej?

Wernisaż wystawy odbędzie się na przełomie września i października 2017 r. w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 282

Wciąż szukamy rozmówców i osoby chętne do włączenia się w projekt.

• 605 048 040 (Izabella Alwingier)
  • 604 306 589 (Joanna Kocemba)
  • na adres mailowy: wlokniarki@topografie.pl

19.06.2017

Opowieści z miasta włókniarek #2

Zbieramy historie mówione od byłych łódzkich włókniarek i włókniarzy. Prosimy, by opowiedzieli nam o swoim życiu, pracy, o dawnej włókienniczej Łodzi. Opowieści przybywa, a wraz z nimi - rozmaitych punktów widzenia, opinii, doświadczeń. Rozmówcy - choć przebyli różne drogi życiowe - o pewnych zdarzeniach opowiadają jednak podobnie.

Uchylamy rąbka tajemnicy.

Poniżej fragment historii Pani Ewy, która przez 25 lat pracowała w Zakładach Przemysłu Jedwabniczego “Pierwsza”:

To był zakład wielopokoleniowy, jak większość włókienniczych, to był zakład wielopokoleniowy. Po prostu z pokolenia na pokolenie ludzie szli. Bo mój tata pracował na przykład na dziewiarni jako dziewiarz, moja babcia pracowała na oddziale szwaczki była majstrową, tak to się kiedyś mówiło na oddziale szwalni, ja poszłam - pracowałam. Mojego męża na przykład rodzina cała jest z “Pierwszej”, wszyscy pracowali w tym zakładzie, moja teściowa, mój teść, mojego męża siostra, mój mąż i ja. Cała rodzina w “Pierwszej”.

Jak się to zaczęło chylić ku upadłości, jak zaczęło padać włókiennictwo, to było straszne dla niektórych rodzin, bo praktycznie wszyscy tracili pracę. Jak u nas zaczęły się redukcje i na przykład został zwolniony mąż i żona. Tak. Oboje tracili pracę. Dzieci były, a tu no wszyscy idą na bruk. Ogromne bezrobocie, rejestracje w Urzędach Pracy, oczekiwanie na pracę i nic nie było, nie było co znaleźć. To były straszne czasy, w momencie kiedy to zaczęło upadać.

Mirosława Pluskota, tkaczka z ZPB. im. J. Marchlewskiego. Data wykonania zdjęcia nie jest do końca znana. Orientacyjnie podano lata 1970. Zdjęcie ze zbiorów Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi
Mirosława Pluskota, tkaczka z ZPB. im. J. Marchlewskiego, lata. 70. Zdjęcie ze zbiorów Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

Przypominamy, że wciąż poszukujemy osób związanych z przemysłem włókienniczym, które chciałyby podzielić się z nami swoją opowieścią.

Prosimy o kontakt pod numerem telefonu:

• 605 048 040 (Izabella Alwingier)
  • 604 306 589 (Joanna Kocemba)
  • lub na adres mailowy: wlokniarki@topografie.pl

11.06.2017

Opowieści z miasta włókniarek #1

Co się właściwie wydarzyło w Łodzi w latach 90. XX wieku?

Jak upadały wielkie zakłady przemysłowe?

Kto dziś jeszcze może nam opowiedzieć o dziedzictwie Łodzi włókienniczej?

Stowarzyszenie Topografie w partnerstwie z Centralnym Muzeum Włókiennictwa wystartowało z nowym projektem - „Opowieści z miasta włókniarek”. Chcemy uchwycić w tych opowieściach schyłek Łodzi włókienniczej widziany z perspektywy osób zatrudnionych w przemyśle w okresie jego upadku. Był to czas, o którym wciąż niechętnie się rozmawia, mimo że zaważył na kształcie współczesnej Łodzi. Chcemy go zrozumieć, zgłębić i oddać głos osobom, które mogą o nim opowiedzieć odwołując się do własnego doświadczenia. Chcemy wnieść ich głos do debaty o przeszłej i współczesnej tożsamości miasta.

Opowiedziane historie trafią do archiwum historii mówionych portalu Miastograf.pl i staną się punktem wyjścia do pracy twórczej z naszymi rozmówczyniami i rozmówcami. Z ich udziałem stworzona zostanie wystawa, której otwarcie odbędzie się jesienią 2017 roku.

Wciąż poszukujemy osób związanych z przemysłem włókienniczym, które chciałyby podzielić się z nami swoją opowieścią. Prosimy o kontakt pod numerem telefonu:
605 048 040 (Izabella Alwingier)
604 306 589 (Joanna Kocemba)
lub na adres mailowy: wlokniarki@topografie.pl

UL. KILIŃSKIEGO 187 ''NOWA TKALNIA'', rok 2003, fot. Wiesław Kaczmarek
ul. Kilińskiego 187 - dawna ''Nowa Tkalnia'' ZPB im. Obrońców Pokoju "Uniontex", rok 2003, fot. Wiesław Kaczmarek

Projekt ​dofinansowany z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Koordynacja: Izabella Alwingier i Joanna Kocemba
Opieka merytoryczna: Marta Madejska i Agata Zysiak