17.07.2017

Opowieści z miasta włókniarek #6

Tym razem do udziału w projekcie zapraszamy ustami pana Józefa Kłosińskiego, mistrza włókiennictwa, współtwórcy wystawy “Rekonstrukcja tkalni z przełomu XIX i XX w, Prezentacja maszyn w ruchu”, pracownika Centralnego Muzeum Włókiennictwa, który w ramach projektu “Opowieści z miasta włókniarek” przekazał nam swoją fascynującą historię mówioną. Film dostępny TUTAJ. 

Uwaga!
Znamy już termin pierwszego spotkania, na którym razem z byłymi łódzkimi włókniarkami i włókniarzami rozpoczniemy planowanie wystawy. Odbędzie się ono 26 lipca 2017 roku i rozpocznie się około godziny 15. 

12.07.2017

Opowieści z miasta włókniarek #5

W łódzkich mediach rośnie zainteresowanie naszym projektem. Cieszymy się, bo oznacza to, że temat włókienniczej Łodzi i jej upadku widziany z perspektywy świadków staje się coraz ważniejszy. Poniżej kilka linków do przygotowanych programów i audycji na temat naszych działań:

Fragment programu Telewizji Toya “Toya Lajf” (red. Marek Machwitz)

- Jednym z naszych celów jest nawiązanie kontaktu z młodymi ludżmi i zaangażowanie ich w dyskusję jak wyglądała historia Łodzi w latach 90 i jak znacznie wpłynęła na tożsamość miasta. Bardzo czesto jedynym znanym im obrazem pochodzącym z czasów Łodzi włókienniczej jest powszechnie przytaczana "Ziemia Obiecana", w której włókniarki występują na dalekim, nic nie znaczącym planie. W naszym projekcie chcemy oddać im głos i poznać ostatni okres tej historii dzięki ich opowieściom. 

Audycja w Radiu Łódź (red. Agata Gwizdała)

- Uważamy, że ten okres lat 90-tych, okres masowych zwolnień, okres totalnej zmiany, jest cały czas nieprzepracowany w Łodzi. Teraz mówi się o tym coraz więcej, ale to wciąż za mało. Trzeba do tego wracać, o tym rozmawiać, żeby móc także zastanawiać się nad współczesną Łodzią i jej przyszłością.

Audycja w Radiu Eska (red. Patrycja Szynter)

- Stowarzyszenie szuka osób, które w latach 90. pracowały w przemyśle włókienniczym i chcą opowiedzieć o tym jak wyglądało ich codzienne życie. Pierwsze wywiady zostały już przeprowadzone. - Każda z tych relacji jest inna - opowiada koordynatorka - Oczywiście pojawił się temat zwolnień i przedwczesnych emerytur. Pojawił się temat żalu, odczucia pewnego rodzaju niesprawiedliwości związanej z taką sytuacją. Ale pojawiły się także historie związane ze sposobem spędzania wolnego czasu, z amtosferą w zakładzie czy z życiem rodzinny. Opowiedziane historie trafią do archiwum historii mówionych portalu miastograf.pl oraz posłużą jako materiał do warsztatów i wystawy.

03.07.2017

Opowieści z miasta włókniarek #4

Przeglądając łódzką prasę z początku lat 90. XX wieku można trafić na wiele bardzo interesujących informacji oddających atmosferę tamtych lat.

Poniżej: fragment z “Dziennika Łódzkiego” z 3.03.1991 r. (gdyby ktoś z Was znał “Kobiety z Polino”, autorki załączonego tekstu, to bardzo prosimy o wszelkie informacje. Chciałybyśmy z nimi porozmawiać!)

starszestrzałka w prawo
Logo portalu Miastograf

Logo MobileMS Logo Stowarzyszenia Topografie Logo Muzeum Miasta Łodzi Logo Muzeum Historii Polski Logo Patriotyzm Jutra Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Zrealizowano w ramach stypendium „Aktywność obywatelska” (2015)
Sfinansowano ze Środków MHP w ramach programu Patriotyzm Jutra (2016)