Cyfrowe Archiwum Łodzian – o co nam chodzi?

W każdym rodzinnym archiwum kryją się skarby narodowego dziedzictwa kultury. Chcemy przekonać mieszkańców Łodzi, że domowe zbiory fotograficzne oraz indywidualne wspomnienia stanowią część narodowego dziedzictwa kulturowego i warto się nimi dzielić! Dlatego stworzyliśmy portal Miastograf.pl – cyfrowe archiwum, które ma być współtworzone przez przez samych łodzian.

Miastograf.pl to zbiór zdjęć zmieniającego się miasta z domowych zbiorów łodzian i innych kolekcji powiązanych z ciekawymi wycinkami prasowymi oraz fragmentami wywiadów z najstarszymi łodzianami zebranymi przez Stowarzyszenie Topografie. Wszystkie materiały przyporządkowane są do konkretnych adresów na interaktywnej mapie. Premiera portalu odbędzie się podczas Festiwalu Łódź Czterech Kultur.

Skąd pomysł takiej inicjatywy? Coraz więcej osób interesuje się historią lokalną i chce dzielić się swoimi prywatnymi zbiorami w internecie. Powstają liczne strony na portalach społecznościowych takich jak Facebook, gromadzące stare zdjęcia Łodzi. Do tej pory brakowało wygodnego i kompleksowego narzędzia do dokumentowania i poznawania historii Łodzi. Uwaga: wszystkie treści rozpowszechniamy na wolnych licencjach Creative Commons, czyli z poszanowaniem swobodnego dostępu do kultury (inaczej niż na przykład portal Facebook, który przejmuje prawa majątkowe do publikowanych zasobów).

Nie zależy nam na wystudiowanych i profesjonalnych fotografiach. Najciekawsze są zwyczajne zdjęcia z Łodzią w tle wykonane podczas rodzinnych spacerów czy też prywatna dokumentacja przemian miasta. Liczymy na aktywność łodzian, a a dobry początek przygotowali łakomy kąsek dla miłośników Łodzi. Dzięki współpracy z Miejskim Konserwatorem Zabytków, Panią Kamilą Kwiecińską-Trzewikowską, uzyskaliśmy dostęp do niezwykłego zbioru ponad 1000 zdjęć z lat 50. i 60. dokumentujących Łódź z czasów tuż przed jej wielkimi wyburzeniami pod poszerzenie ul. Głównej i innych śródmiejskich ulic. Ukazują one miasto, którego już nie ma. Ta kolekcja oraz kilkadziesiąt nagrań z wypowiedziami mieszkańców stanowić będą zaczyn internetowego archiwum.

Stowarzyszenie Topografie działa od 2007 roku, wspierając pozytywną identyfikację łodzian ze swoim miastem. Może pochwalić się organizacją wielu imprez poświęconych historii miasta oraz licznymi grami miejskimi. Prowadzi również Punkt Kultury Prexer-UŁ przy ul. Pomorskiej 39.

Projekt Cyfrowego Archiwum Łodzian Miastograf powstał dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Audiowizualnego oraz Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm jutra”.

Logo portalu Miastograf

Logo Stowarzyszenia Topografie Logo Muzeum Miasta Łodzi Logo Narodowego Instytutu Dziedzictwa Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Logo Łódź Kreuje

Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa