09.10.2024

10-lecie Cyfrowego Archiwum Łodzian Miastograf.pl

LATO

29.06.2024, g. 21:00, Gra miejska Parabuch!, Start na Rynku Starego Miasta

30.06.2024, g. 21:00, Niebostan, Impreza taneczna DJ Fagot i miastobansy

JESIEŃ

29.09.2024, g. 14:00, Łódź od trzeciego wejrzenia - spacer z Justyną Tomaszewską

4.10.2024, g. 17:30, Szlakiem historii mówionych Miastografu - spacer z Justyną Tomaszewską

16.10.2024, g. 17:00, Muzeum Kinematografii – Wykład dr Agaty Zysiak „Uniwersytet dla robotniczej Łodzi” oraz projekcja filmu krótkometrażowego „Dokument po latach” w reż. Adama Musiałowicza

Łódź czekała na wyższą uczelnię ponad 80 lat. Kiedy wreszcie w 1945 roku otwarto Uniwersytet Łódzki miał on być flagową socjalistyczną uczelnią, ale skończyło się podobnie jak z plotkami o przeniesieniu do Łodzi stolicy kraju. Jak to się stało, że ówcześnie największe po Warszawie miasto tak długo nie miało żadnej uczelni wyższej? Kto nauczał, kto studiował na nowopowstałych wydziałach? Czy przydomek "czerwony uniwersytet" miał cokolwiek wspólnego z rzeczywistością? O gorączce powojennej odbudowy, o akademickich wizjach i rządowych reformach oraz o pierwszym pokoleniu studiujących opowie znakomita badaczka i współtwórczyni Cyfrowego Archiwum Łodzian Miastograf.

Wykład poprzedzi projekcję filmu, który został stworzony wyłącznie na bazie materiałów archiwalnych ze zbiorów pani Grażyny Kononowicz, wieloletniej kierowniczki Biblioteki Instytutu Socjologii UŁ, która zachowała amatorskie nagrania filmowe wykonywane przez jej ojca, Józefa Macieja Kononowicza. To wzruszający portret społeczności łódzkiej socjologii z pierwszych dekad istnienia UŁ, opatrzony narracją jednej z jej uczestniczek.

Agata Zysiak – zajmuje się socjologią historyczną; popularyzuje historię Łodzi na świecie - pracując naukowo, oraz lokalnie - w Stowarzyszeniu Topografie. Autorka nagradzanej książki o socjalistycznym uniwersytecie i powojennym awansie społecznym „Punkty za pochodzenie” (2016), współautorka kilku książek dla których Łódź była inspiracją i terenem badań. Pracuje na Uniwersytecie Łódzkim i Wiedeńskim.

Adam Musiałowicz - absolwent socjologii na Uniwersytecie Łódzkim, od 2011 roku zawodowo zajmuje się realizacją filmów. Współpracuje z licznymi podmiotami komercyjnymi i społecznymi. Swoją pracą wspiera łódzkie organizacje pozarządowe, w tym Stowarzyszenie Topografie i prowadzone przez nie Cyfrowe Archiwum Łodzian Miastograf. Od 2016 roku działa w ramach zespołu Big Story Short.

Patronem wydarzenia jest Oddział Łódzki Polskiego Towarzystwa Socjologicznego.

23.10.2024, g. 17:30, Biblioteka Secesja – Wykład dr Marcina Szymańskiego „Smog, ścieki i śmierć. Mroczne strony przemysłowej Łodzi”

Łódź powstała jako miasto przemysłowe na terenach obfitujących w wodę i drewno, ale pozbawionych innych zasobów. Rosnąca liczba fabryk stała się z czasem utrapieniem dla przyrody, ale też dla zdrowia ludzi, którzy żyli i pracowali i w mieście. W XX wieku problem stał się palący lecz mimo jego świadomości nie udało się zapobiec dewastacji rzek, powietrza i gleby. Spróbujemy poszukać przyczyn, dla których średnia długość życia w Łodzi była dużo niższa niż w reszcie kraju, ale też poznać drogi, którymi różnorodne odpady przemysłowe zanieczyszczały środowisko oraz zatruwały zdrowie mieszkańców.

Marcin Szymański – historyk, pracownik Katedry Historii Polski Najnowszej Uniwersytetu Łódzkiego. Autor licznych książek i artykułów naukowych i popularnonaukowych dotyczących dziejów Łodzi, przemysłu oraz historii Polski. Kurator (lub współkurator) wystaw stałych i czasowych. Konsultant filmów i innych przedsięwzięć o charakterze historycznym, popularyzator dziejów Polski.

30.10.2024, g. 17:30, Biblioteka Secesja – Wykład dr Błażeja Ciarkowskiego „Łódź. Ziemia wymyślona”

Dr Błażej Ciarkowski opowie o swojej najnowszej książce “Łódź. Ziemia wymyślona”, o której sam autor pisze następująco:

Na przestrzeni ostatnich dwustu lat Łódź była „miastem amerykańskim” i „ziemią obiecaną”. „Czwartą stolicą” i „ostatnim nieodkrytym miastem”. „Polskim Manchesterem” i „miastem przeklętym”. Miastem „bez historii” i „miastem czterech kultur”. Była czerwona, robotnicza, szara, kreatywna.

Łódź jest miastem innym niż wszystkie. Chyba najbliżej jej do Gdyni, chociaż nie posiada tej specyficznej aury utkanej z ogólnonarodowego mitu. Podobnie jednak jak nadbałtyckie „okno na świat” stanowiła niegdyś krainę nieograniczonych możliwości, gdzie z dnia na dzień wzrastały i upadały wielomilionowe fortuny.

„Łódź. Ziemia wymyślona” to moja podróż przez historie Łodzi. Historie, a nie historię, bowiem było ich wiele, niemal tyle, ile osób, które podjęły się niełatwego zadania „opowiedzenia miasta”. To wędrówka przez gąszcz legend, mitów, historycznych faktów, prawd i półprawd. Wędrówka po mieście, które istnieje na tyle, na ile istnieją postaci je opisujące.

Błażej Ciarkowski - Architekt i historyk architektury. Adiunkt w Instytucie Historii Sztuki UŁ. Zainteresowania badawcze koncentruje na powojennej architekturze polskiej i światowej, związkach architektury i polityki, a także konserwacji i ochronie dziedzictwa ruchu modernistycznego. Dwukrotny laureat stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autor książek oraz artykułów naukowych i popularno-naukowych (m.in. „Bolesław Kardaszewski. Architektura i polityka”, „Odcienie szarości. Architekci i polityka w PRL-u”, „Słowo architekta. Opowieści o architekturze Polski Ludowej”).

NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP WOLNY.

Zadanie "10 lat Cyfrowego Archiwum Łodzian Miastograf.pl" jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. 

komentarze
Logo portalu Miastograf

Logo Stowarzyszenia Topografie Logo Muzeum Miasta Łodzi Logo Narodowego Instytutu Dziedzictwa Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Logo Łódź Kreuje

Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa