Zdjęcie, ul. Zachodnia 23/podwórze

ul. Zachodnia 23/podwórze

lata | 1950 dodano | 01.08.2023

bursa , dzieci , dzieciństwo , podwórko , trzepak , zabawa , zachodnia

dodał(a): Profil użytkownika Wiesia Różycka

Zabawa przy trzepaku. Podwórza za blokami Zachodnia 23-27. W głębi widoczny budynek Bursy z Rybnej i kamienica z oficyn Limanowskiego 24. Zdjęcie z drugiej połowy lat 50. XX w..

Bloki wielokondygnacyjne, wybudowano w latach 50. XX w. na Bałutach, na terenie getta. Budynki powstały w ramach budowy wielkiego, robotniczego osiedla zaprojektowanego przez warszawski zespół pod kierownictwem urbanisty i architekta Ryszarda Karłowicza.

Teren, na którym wybudowano bloki i powstało to podwórze, to teren najstarszego cmentarza żydowskiego w Łodzi (tzw. Cmentarz na Wesołej). Budowle powstały po dewastacji i zniszczeniu cmentarza.. Część grobów pozostała do dziś i zgodnie z tradycją żydowską zostaną w spokoju (żydzi nie przeprowadzają ekshumacji).

Wacław Łukaszewicz uwieczniał Łódź na fotografiach w latach 1956-1972. Był członkiem Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego. Zdjęcia przekazał do publicznego portalu wnuk Wacława, Maciej Jabłoński.

Autor: Wacław Łukaszewicz
Licencja: Creative Commons

zgłoś naruszenie zasad

komentarze
w pobliżu
Szukaj
zobacz również

Przedszkole nr 146, bloki mieszkalne przy ul. Morcinka

więcej

Zdjęcie dzieci z famuły przy Ogrodowej 24. Autorem był "fotograf podwórkowy". Pani Maria Filipiak, to dziewczynka druga od prawej z wyraźną białą kokardą we włosach. Pani Maria rozpoznała także cztery...

więcej

Zdjęcie przedstawia Edwarda Czołnika, późniejszego fotografa robiącego zdjęcia w famule przy Ogrodowej 24. Na rewersie zdjęcia widniała następlowana data 9.04.1939.

więcej
Logo portalu Miastograf

Logo Stowarzyszenia Topografie Logo Muzeum Miasta Łodzi Logo Narodowego Instytutu Dziedzictwa Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Logo Łódź Kreuje

Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa