Brama wejściowa do dawnej fabryki I. Poznańskiego, transparent strajku okupacyjnego w Zakładach Przemysłu Bawełnianego im. Juliana Marchlewskiego "Poltex" 1981r.
ul. Ogrodowa 15, Pałac Izraela Kalmanowicza Poznańskiego
lata | 1960 dodano | 29.07.2023
dodał(a): Wiesia Różycka
Narożna część pałacu Izraela Poznańskiego, widok od ul. Zachodniej.
Pałac Izraela Poznańskiego powstał wskutek przebudowy i rozbudowy budynku narożnego zakupionego w 1877 r. Pierwotny projekt Hilarego Majewskiego został rozwinięty przez Adolfa Zeligsona i Franciszka Chełmińskiego a budowa trwała do 1903 r. Budynek, w latach 1927–1939 był siedzibą Urzędu Wojewódzkiego. Od 1975 r. w pałacu mieści się Muzeum Miasta Łodzi.
Wacław Łukaszewicz uwieczniał Łódź na fotografiach w latach 1956-1972. Był członkiem Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego. Jego zdjęcia przekazał do publicznego portalu wnuk Wacława, Maciej Jabłoński.
Autor:
Wacław Łukaszewicz
Licencja:
Creative Commons
Magazyn Bawełny dawnej fabryki I.K.P. Poznańskiego, po wojnie Zakłady Przemysłu Bawełnianego im Juliana Marchlewskiego, a w 1970 roku uzupełnione branżową nazwą „Poltex”. Zdjęcie ze zbiorów Edwina Dek...
Skrzyżowanie ul. Ogrodowej i Zachodniej. Widok pierwszego domu, który Izrael Poznański zakupił w 1877r. To murowany dom mieszkalny o ściętym narożniku, który uległ rozbudowie. Nieruchomość z czasem zm...