Plac Wolności
lata | 1950 dodano | 21.05.2023
dodał(a): Wiesia Różycka
Plac Wolności, widok w kierunku ulicy Piotrkowskiej na Ratusz i Kościół p.w. Zesłania Ducha Świętego. Druga połowa lat 50. XX w.
Ratusz na Placu Wolności (dawn. Nowy Rynek) został zbudowany w 1827 r. wg projektu Bonifacego Witkowskiego. Jest to najcenniejszy i najstarszy w Łodzi zabytek architektury klasycystycznej. Do I Wojny Światowej pełnił funkcję siedziby władz miejskich. Od 1927 r. pełni funkcję Archiwum Miejskiego.
Kościół wybudowany w latach 1826-28, był kościołem ewangelickim p.w. Świętej Trójcy. Początkowo przypominał w formie Ratusz (z drugiego rogu ul. Piotrkowskiej) i był niewielki a ponieważ gmina wyznaniowa znacznie się powiększała, to w latach 1889-92 całkowicie przebudowano kościół i w takiej formie istnieje do dziś. W 1945 roku świątynia została, za przyzwoleniem władzy komunistycznej, przejęta przez Kościół katolicki oraz do 1993 r. pełnił funkcję kościoła garnizonowego.
Wacław Łukaszewicz uwieczniał Łódź na fotografiach w latach 1956-1972. Był członkiem Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego. Zdjęcia przekazał do publicznego portalu wnuk Wacława, Maciej Jabłoński.
Autor:
Wacław Łukaszewicz
Licencja:
Creative Commons
Widok na kościół usytuowany przy Pl. Wolności przez okrągłe okno kopuły kamienicy Scheiblera przy ul. Piotrkowskiej 11. Lata 70.