Wycinek prasowy, Spis surowców włókienniczych, 1939

Spis surowców włókienniczych, 1939

wykonano | 14.10.1939 dodano | 16.06.2022

1939 , gazeta łódzka , kościuszki , okupacja , włókiennictwo

dodał(a): Profil użytkownika Szymon Matuszewski

Wycinek z Gazety Łódzkiej wydawanej pod okupacją niemiecką, informujący o przygotowywaniu spisu surowców włókienniczych.
W celu tym ustanowiono powiernika dla surowców włókienniczych, a jego biuro mieściło się w Izbie Przemysłowo-Handlowej pod adresem Kościuszki 3.
Każda osoba, będąca w posiadaniu któregoś z wymienionych surowców, bądź przerabiająca je do dnia 10 września (dzień po zajęciu Łodzi przez Niemców) miał obowiązek zgłosić je powiernikowi do 18 października. Zgłoszonymi surowcami można było rozporządzać wyłącznie za zgodą powiernika, a zapłaty wynikłe ze zwolnienia surowców należało uiścić na konto ustanowione przez powiernika Kasy Rzeszy Niemieckiej w Łodzi.
Za wykroczenie względem powyższych przepisów groziła kara pozbawienia wolności, grzywna, bądź kara zamknięcia przedsiębiorstwa, zarówno jednej, jak i wszystkich włącznie.
Sytuacja ta może mieć związek z wypowiedzią kierownika Urzędu Pracy w Łodzi, który wskazywał na niski wskaźnik produkcji włókienniczej i zwiazany z nim wysoki procent bezrobocia, których poziom zależny miał być od kwestii dostarczania surowców.

Źródło: Gazeta Łódzka nr 20, sobota 14 października 1939.

Autor: Nieznany
Licencja: Domena Publiczna

zgłoś naruszenie zasad

komentarze
w pobliżu
Szukaj
zobacz również

Wycinek z Gazety Łódzkiej (wydawanej pod okupacją niemiecką) informujący o ofercie sprzedaży flag ze swastyką. Źródło: Gazeta Łódzka nr 12, czwartek 5 października 1939 r.

więcej

Wycinek z Gazety Łódzkiej wydawanej pod okupacją niemiecką będący wywiadem z kierownikiem nowo powstałego urzędu pracy, którego okupanci umiejscowili w Manufakturze. Wg. artykułu w Łodzi "pominąw...

więcej

Wycinek z Gazety Łódzkiej wydawanej pod okupacją niemiecką informujący o nadzwyczajnym walnym zgromadzeniem akcjonariuszy firm Zjednoczonych Zakładów Włókienniczych K. Scheiblera i L. Grohmana or...

więcej
Logo portalu Miastograf

Logo Stowarzyszenia Topografie Logo Muzeum Miasta Łodzi Logo Narodowego Instytutu Dziedzictwa Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Logo Łódź Kreuje

Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa