Zdjęcie, Róg ul. Żwirki i Gdańskiej

Róg ul. Żwirki i Gdańskiej

wykonano | 1896 dodano | 24.11.2017

fabryka , kern , nieistniejące , wilkoszewski

dodał(a): Profil użytkownika Michał Gruda

Fotografia przedstawia fabrykę maszyn włókienniczych Ewalda Kerna powstałą w latach 1889-1900 przy zbiegu ulic Karola (później Żwirki) i Długiej (później Gdańskiej). Zakład nie funkcjonował zbyt długo, ponieważ już w 1902 roku ogłoszono jego upadłość. W 1910 roku nowym właścicielem upadłej fabryki został Stanisław Jarociński, który wydzierżawiał pomieszczenia mniejszym przedsiębiorcom. Po II wojnie światowej utworzono tu Zakład Przemysłu Wełnianego nr 5. W 1950 roku zmieniono profil działalności i uruchomiono Robotniczą Spółdzielnię Wydawniczą "Prasa". Po 1990 roku część zabudowań została wyburzona a w pozostałych funkcjonują biura różnych firm. Ulica Długa, przy której zbudowano fabrykę, została wytyczona około 1873 roku i w 1920 roku na cześć odzyskania przez Polskę Pomorza została przemianowana na ulicę Gdańską. Natomiast ulica Karola znana jest pod tą nazwą od 1888 roku. W 1932 roku została przemianowana na Żwirki.

Fotografia pochodzi z wydanego w 1896 roku albumu Bronisława Wilkoszewskiego „Widoki m. Łodzi”. Saryusz Bronisław Paweł Wilkoszewski (1847-1901), zwany "łódzkim Canaletto" był mistrzem fotografii ilustracyjnej. Udokumentował zabudowę Łodzi z końca XIX wieku przede wszystkim wille, fabryki, budynki użyteczności publicznej, obiekty sakralne, ulicę Piotrkowską. Jego zakład fotograficzny znajdował się w willi "Trianon" w Pasażu Meyera 5 (obecnie ulica Moniuszki).

Dzieło w domenie publicznej. Fotografie dzieł, do których autorskie prawa majątkowe wygasły (znajdujących się w tzw. „domenie publicznej”), mogą być pobierane i rozpowszechniane bez ograniczeń. W celu poszanowania autorskich praw osobistych twórców, konieczne jest oznaczanie dzieł nazwiskiem lub pseudonimem autora. Prosimy o każdorazowe wskazywanie Muzeum Miasta Łodzi jako właściciela obiektu.

Numer inwentarzowy obiektu: MHMŁ/I/2096

Obiekty ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi po digitalizacji w ramach projektu „Kultura cyfrowa”, zadanie: „Digitalizacja i popularyzacja fotografii z zasobu Muzeum Miasta Łodzi”

Autor: Bronisław Wilkoszewski
Licencja: Domena Publiczna

zgłoś naruszenie zasad

komentarze
w pobliżu
Szukaj
zobacz również

Wnętrze fabryki tkackiej.

więcej

Po upadku zakładów Uniontex, przez pewien czas w dawnej elektrowni istniała ścianka wspinaczkowa. Po powstaniu centrum handlowego Manufaktura, została przeniesiona tamże.

więcej

"Norbelana", wcześniej - Fabryka Karola Eiserta. Stała przy ul. Żeromskiego od 1905 roku. W szczytowym okresie zatrudnienie znajdowało w niej 1050 osób. Produkcji zaprzestano w 1994 roku, a budynki zo...

więcej
Logo portalu Miastograf

Logo Stowarzyszenia Topografie Logo Muzeum Miasta Łodzi Logo Narodowego Instytutu Dziedzictwa Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Logo Łódź Kreuje

Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa