Widok z wieży katedry w kierunku płn.- zach.( po 1927r.). Po prawej kamienica z ul.Radwańska 19 / Wólczańska, po lewej szpital ewangelicki św. Jana. tid.
ul. Piotrkowska 54
wykonano | 1896 dodano | 24.11.2017
dodał(a): Michał Gruda
Fotografia przedstawia kamienicę narożną mieszcząca się u zbiegu ulic Piotrkowskiej i Dzielnej (później Narutowicza). Wybudowana została w 1876 roku przez Franza Fischera właściciela fabryki włókienniczej. Pod koniec XIX wieku mieścił się tu skład win Maurycego Sprzączkowskiego, który był największym w Królestwie Polskim przedstawicielem potentata herbacianego Piotra Orłowa. W styczniu 1884 roku w delikatesach Maurycego Sprzączkowskiego otwarto pierwsze w Łodzi gabinety gościnne wyposażone w wygodne fotele i kanapy, które gwarantowały klientom komfort i dyskrecję. W gabinetach z oddzielną obsługą organizowano bankiety z okazji ważnego wydarzenia, a także towarzyskie lub rodzinne obiady i kolacje. Maurycy Sprzączkowski oferował swoim klientom bogaty wybór win, kaw, herbat, oraz migdałów, czekolady czy pierników. Kamienica powstała w stylu eklektycznym z neorenesansowymi elementami. Pod gzymsem ciągnie się fryz arkadkowo-konsolowy, okna na piętrach zostały obramowane pilastrami i zwieńczone ozdobnymi naczółkami. Po II wojnie światowej kamienica została przeznaczona na mieszkania a lokale na parterze na cele usługowe. W 1993 roku budynek został wpisany do rejestru zabytków, a w drugiej dekadzie XXI wieku objęto go programem "Mia100 kamienic" i wyremontowano. Ulica Dzielna nazwę zawdzięczała swojemu położeniu pomiędzy Nowym Miastem a osadą lniarsko-bawełnianą zwaną Łódką, które oddzielała od siebie. W 1924 roku nadano jej imię prezydenta Gabriela Narutowicza.
Fotografia pochodzi z wydanego w 1896 roku albumu Bronisława Wilkoszewskiego „Widoki m. Łodzi”. Saryusz Bronisław Paweł Wilkoszewski (1847-1901), zwany "łódzkim Canaletto" był mistrzem fotografii ilustracyjnej. Udokumentował zabudowę Łodzi z końca XIX wieku przede wszystkim wille, fabryki, budynki użyteczności publicznej, obiekty sakralne, ulicę Piotrkowską. Jego zakład fotograficzny znajdował się w willi "Trianon" w Pasażu Meyera 5 (obecnie ulica Moniuszki).
Dzieło w domenie publicznej. Fotografie dzieł, do których autorskie prawa majątkowe wygasły (znajdujących się w tzw. „domenie publicznej”), mogą być pobierane i rozpowszechniane bez ograniczeń. W celu poszanowania autorskich praw osobistych twórców, konieczne jest oznaczanie dzieł nazwiskiem lub pseudonimem autora. Prosimy o każdorazowe wskazywanie Muzeum Miasta Łodzi jako właściciela obiektu.
Numer inwentarzowy obiektu: MHMŁ/I/2096
Obiekty ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi po digitalizacji w ramach projektu „Kultura cyfrowa”, zadanie: „Digitalizacja i popularyzacja fotografii z zasobu Muzeum Miasta Łodzi”
Autor:
Bronisław Wilkoszewski
Licencja:
Domena Publiczna
Widok na Park Staromiejski, Stary Rynek,Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Po lewej kamienica z ul. Nad Łódką .P.T.T.K - Z.W Foto i Pam Wrocław.