Panorama na ulicę Narutowicza w kierunku płn.- wsch.Widok m.in. na hotel Polonia i kopułę kościoła pw. św. Teresy.
al. Kościuszki 15
wykonano | 1896 dodano | 24.11.2017
dodał(a): Michał Gruda
Fotografia przedstawia willę Juliusza Kunitzera mieszcząca się przy skrzyżowaniu ulic Benedykta (obecnie 6-Sierpnia) i Spacerowej (obecnie aleja Kościuszki). Wybudowana w 1888 roku w stylu neorenesansowym. Po zabójstwie w 1905 roku właściciela, wynajmował ją od wdowy po Kunitzerze generał-gubernator Michaił Kaznakow. 12 października 1909 roku budynek został sprzedany na licytacji Ludwikowi Wilczyńskiemu, współwłaścicielowi znajdującej się przy ulicy Spacerowej 23/25 przędzalni i tkalni wełny. Planował on przebudować willę, lecz w trakcie robót w 1910 roku budynek spłonął. Działkę zakupił łódzki Bank Handlowy i po uprzątnięciu placu wybudował nową siedzibę banku. Ulica Spacerowa przy której znajdowała się willa zwana także Promenadą lub ulicą Promenadową, została założona jeszcze w XIX wieku, jako deptak. W 1917 roku w stulecie śmierci Tadeusza Kościuszki otrzymała jego imię. W 1935 roku ułożono nawierzchnię z klinkieru. W latach 50. XX wieku deptak został zlikwidowany, a na środku ulicy położono szyny tramwajowe. Natomiast ulica Benedykta wyznaczona również w XIX wieku, nosiła tę nazwę do 1915 roku, następnie po I wojnie światowej stała się na dwa lata ulicą św. Benedykta, ponieważ już w 1919 roku zmieniono ją na 6 Sierpnia. W czasach PRL-u była ulicą 22 Lipca, by w 1990 roku powrócić do przedwojennej nazwy 6 Sierpnia.
Fotografia pochodzi z wydanego w 1896 roku albumu Bronisława Wilkoszewskiego „Widoki m. Łodzi”. Saryusz Bronisław Paweł Wilkoszewski (1847-1901), zwany "łódzkim Canaletto" był mistrzem fotografii ilustracyjnej. Udokumentował zabudowę Łodzi z końca XIX wieku przede wszystkim wille, fabryki, budynki użyteczności publicznej, obiekty sakralne, ulicę Piotrkowską. Jego zakład fotograficzny znajdował się w willi "Trianon" w Pasażu Meyera 5 (obecnie ulica Moniuszki).
Dzieło w domenie publicznej. Fotografie dzieł, do których autorskie prawa majątkowe wygasły (znajdujących się w tzw. „domenie publicznej”), mogą być pobierane i rozpowszechniane bez ograniczeń. W celu poszanowania autorskich praw osobistych twórców, konieczne jest oznaczanie dzieł nazwiskiem lub pseudonimem autora. Prosimy o każdorazowe wskazywanie Muzeum Miasta Łodzi jako właściciela obiektu.
Numer inwentarzowy obiektu: MHMŁ/I/2096
Obiekty ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi po digitalizacji w ramach projektu „Kultura cyfrowa”, zadanie: „Digitalizacja i popularyzacja fotografii z zasobu Muzeum Miasta Łodzi”
Autor:
Bronisław Wilkoszewski
Licencja:
Domena Publiczna
- Aleja Tadeusza Kościuszki 15, Łódź
- Aleja Tadeusza Kościuszki 17, Łódź
- 17 Aleja Tadeusza Kościuszki, Łódź
- Aleja Tadeusza Kościuszki 19, Łódź
Widok na kamienną kaskadę na skarpie z wodotryskami, szpital im. Małżonków L. I. Poznańskich i przystań dla łódek. Park zajmuje obszar 12 ha w rejonie ulic Północna, Źródłowa i Smugowa. Powstał w XIX ...
Widok na przystań z łódkami. Park zajmuje obszar 12 ha w rejonie ulic Północna, Źródłowa i Smugowa. Powstał w XIX w. z inicjatywy trzech braci: Ludwika, Zenona i Fryderyka, a później także Karola jr, ...