Widok z południowego brzegu na staw na rz. Jasień. W tle wozownia pałacu Herbsta i bloki przy ul. Tymienieckiego. Zbiornik wodny znajduje się pomiędzy ulicami Przędzalnianą, Milionową i al.Rydza Śmig...
ul. Tymienieckiego 30
wykonano | 1896 dodano | 24.11.2017
dodał(a): Michał Gruda
Fotografia przedstawiająca widok zabudowań fabrycznych i mieszkalnych przedsiębiorstwa Karola Scheiblera na Księżym Młynie. Teren ten, znajdujący się w dolinie rzeki Jasień, już wcześniej był wykorzystywany do celów przemysłowych, lecz to właśnie działalność tego fabrykanta wpłynęła na jego rozwój i uzyskanie wyróżniającego się charakteru w skali miasta. Osiedle powstało krótko po wybudowaniu monumentalnej przędzalni w latach 70. XIX w. Cały zespół fabryczny oraz osiedle wraz z budynkami użyteczności publicznej tworzyło unikatowy zespół urbanistyczno-architektoniczny. Na pierwszym planie fotografii widoczny jest fragment zakładowej remizy strażackiej oraz budynki mieszkalne wraz z komórkami i sanitariatami.
Osiedle robotnicze położone było u zbiegu ul. Przędzalnianej i ul. św. Emilii (ob. bp. Wincentego Tymienieckiego). Wciąż dyskusyjne pozostaje autorstwo projektu osiedla, często przypisywane jest ono Hilaremu Majewskiemu. Z kolei fabryczna straż ogniowa niezbędna była przy bardzo częstych pożarach w łódzkich fabrykach. W 1891 roku jako V Oddział Łódzkiej Straży Ogniowej Ochotniczej uzyskała plac i miejsce na niezbędne zaplecze infrastrukturalne. W tym samym roku znów prawdopodobnie według projektu Hilarego Majewskiego wzniesiono budynek remizy strażackiej, z charakterystyczną centralnie usytuowaną pięciokondygnacyjną wieżą oraz dwoma parterowymi wozowniami po jej bokach.
Fotografia pochodzi z wydanego w 1896 roku albumu Bronisława Wilkoszewskiego „Widoki m. Łodzi”. Saryusz Bronisław Paweł Wilkoszewski (1847-1901), zwany "łódzkim Canaletto" był mistrzem fotografii ilustracyjnej. Udokumentował zabudowę Łodzi z końca XIX wieku przede wszystkim wille, fabryki, budynki użyteczności publicznej, obiekty sakralne, ulicę Piotrkowską. Jego zakład fotograficzny znajdował się w willi "Trianon" w Pasażu Meyera 5 (obecnie ulica Moniuszki).
Dzieło w domenie publicznej. Fotografie dzieł, do których autorskie prawa majątkowe wygasły (znajdujących się w tzw. „domenie publicznej”), mogą być pobierane i rozpowszechniane bez ograniczeń. W celu poszanowania autorskich praw osobistych twórców, konieczne jest oznaczanie dzieł nazwiskiem lub pseudonimem autora. Prosimy o każdorazowe wskazywanie Muzeum Miasta Łodzi jako właściciela obiektu.
Numer inwentarzowy obiektu: MHMŁ/I/2096
Obiekty ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi po digitalizacji w ramach projektu „Kultura cyfrowa”, zadanie: „Digitalizacja i popularyzacja fotografii z zasobu Muzeum Miasta Łodzi”
Autor:
Bronisław Wilkoszewski
Licencja:
Domena Publiczna
- Wincentego Tymienieckiego, Łódź
- Wincentego Tymienieckiego, Łódź
- Wincentego Tymienieckiego 25c, Łódź
- Wincentego Tymienieckiego 25b, Łódź
Widok z brzegu stawu w kierunku zachodnim, widoczne zabudowania dawnej przędzalni K. Scheiblera.