Zdjęcie, ul. Piotrkowska 124-126

ul. Piotrkowska 124-126

wykonano | 1960 dodano | 10.11.2017

autobus , narożnik , piotrkowska

dodał(a): Profil użytkownika Michał Gruda

Fotografia przedstawia róg ulic Piotrkowskiej i Nawrot, widok w kierunku północnym. Po prawej stronie, pod adresem Piotrkowska 126, znajduje się narożna kamienica z 1898 roku wystawiona przez małżeństwo Esterę i Lewka Krykus. Pod koniec pierwszej dekady XX wieku właścicielem posesji został Roman Ritt. W latach międzywojennych na parterze mieściła się znana łódzka cukiernia Tadeusza Szaniawskiego. Po II wojnie światowej działała tam kawiarnia Akademicka, w której gościli akademicy, prawnicy, sędziowie, lekarze. Lokal ożywał w godzinach 11-14 kiedy z pojawiali się tam adwokaci ze swymi klientami. Po drugiej stronie ulicy Nawrot widać trzypiętrową kamienicę narożną zbudowaną około 1889 roku dla małżeństwa Pauliny i Engelberta Tischerów. Posesja pozostawała ich własnością jeszcze w 1920 roku. Po II wojnie światowej mieścił się w niej między innymi bar „Reneta", kolektura "Fortuna", gdzie można było obstawiać wyniki zawodów sportowych oraz kiosk "Ruchu". Za nią okazała kamienicę pod numerem 122, wzniesiona w latach 1910-11, według projektu Gustawa Landau-Gutentegera. Prace budowlane prowadziło przedsiębiorstwo "Wende i Klause", ówcześnie jedna z najznamienitszych z branży budowlanej. Na ulicy widoczny jest autobus komunikacji miejskiej marki Ikarus 620, używany przez łódzkie MPK do 1978 roku.

Brak zastrzeżenia praw autorskich. Prosimy o każdorazowe wskazywanie Muzeum Miasta Łodzi jako właściciela obiektu oraz opatrywanie utworu imieniem i nazwiskiem autora, a także o korzystanie z utworu w sposób niegodzący w prawa osobiste autora.

Numer inwentarzowy obiektu: MHMŁ-I-4721-3 

Obiekty ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi po digitalizacji w ramach projektu „Kultura cyfrowa”, zadanie: „Digitalizacja i popularyzacja fotografii z zasobu Muzeum Miasta Łodzi”

Autor: Ignacy Płażewski
Licencja: Creative Commons

zgłoś naruszenie zasad

komentarze
w pobliżu
Szukaj
zobacz również

Wieżowce przy ulicy Dąbrowskiego w latach 70-tych XX w.

więcej

Widok ul. Promińskiego w latach 70-tych XX w. Wieżowiec stoi przy ul. Gołębiej 3.

więcej

Zdjęcie ze zbiorów Edwina Dekkera. Holenderskiego studenta, który w latach 90-tych fotografował Łódź podczas swojego pobytu na studiach.

więcej
Logo portalu Miastograf

Logo Stowarzyszenia Topografie Logo Muzeum Miasta Łodzi Logo Narodowego Instytutu Dziedzictwa Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Logo Łódź Kreuje

Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa