Zdjęcie, Fragment grobowca Karola Scheiblera na Starym Cmentarzu w Łodzi

Fragment grobowca Karola Scheiblera na Starym Cmentarzu w Łodzi

wykonano | 1960 dodano | 10.11.2017

cmentarz , grobowiec , karol scheibler , stary cmentarz

dodał(a): Profil użytkownika Michał Gruda

Fotografia Ignacego Płażewskiego Brak zastrzeżenia praw autorskich. Prosimy o każdorazowe wskazywanie Muzeum Miasta Łodzi jako właściciela obiektu oraz opatrywanie utworu imieniem i nazwiskiem autora, a także o korzystanie z utworu w sposób niegodzący w prawa osobiste autora.

Fotografia Ignacego Płażewskiego przedstawiająca fragment kaplicy-mauzoleum Karola Scheiblera znajdującej się na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej w części ewangelickiej. Kaplica powstała w latach 1885-1888 wg projektu Edwarda Lilpopa oraz Józefa P. Dziekońskiego. Reprezentuje ona styl neogotycki, z bogatym kamiennym detalem. Materiałem użytym do budowy był piaskowiec szydłowiecki. W dolnej kondygnacji znajduje się krypta grobowa do której prowadzą schody znajdujące się za częścią ołtarzową. Jest ona jednym z cenniejszych zabytków architektury neogotyckiej w Polsce. Po 1945 r. kaplica była systematycznie dewastowana i ograbiana. W 1978 r. podjęto dopiero decyzję o zabezpieczeniu zabytku, wtedy też zamurowano okna a teren został zabezpieczony siatką.

Powołana w 2003 r. Fundacja na Rzecz Ratowania Kaplicy Karola Scheiblera za cel postawiła sobie przywrócenie pierwotnego stanu obiektu. Od tego czasu trwają sukcesywne prace remontowe a darowizna w wysokości 4 mln zł od anonimowego darczyńcy w 2010 r. umożliwiła przyspieszenie działań. Zakończenie prac planowane jest na 2022 r.

Numer inwentarzowy obiektu: MHMŁ-I-4723-1

Obiekty ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi po digitalizacji w ramach projektu „Kultura cyfrowa”, zadanie: „Digitalizacja i popularyzacja fotografii z zasobu Muzeum Miasta Łodzi”

Autor: Ignacy Płażewski
Licencja: Creative Commons

zgłoś naruszenie zasad

komentarze
w pobliżu
Szukaj
zobacz również

Zdjęcie z kolekcji Edwina Dekkera, holenderskiego architekta, który studiował w Łodzi na początku lat `90. Obecnie prowadzi biuro projektowe http://www.studiomerz.nl/

więcej

Fragment cmentarza żydowskiego na Brackiej ze zniszczonym murem. Lata 70.

więcej

Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy na cmentarzu prawosławnym, na Dołach. Lata 60

więcej
Logo portalu Miastograf

Logo Stowarzyszenia Topografie Logo Muzeum Miasta Łodzi Logo Narodowego Instytutu Dziedzictwa Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Logo Łódź Kreuje

Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa