Rynek Górniak, Wólczańska
wykonano | 1960 dodano | 10.11.2017
dodał(a): Michał Gruda
Fotografia Ignacego Płażewskiego przedstawiająca hale handlowe na tzw. Górniaku. Na pierwszym planie widać kilku handlarzy, którzy rozstawiają swoje towary na placu targowym znajdującym się po lewej stronie hal. Targowisko Górniak położone jest między Placem Niepodległości, ulicami Wólczańską i Sieradzką. Nazwa rynku jaki i całej dzielnicy Łódź Górna związana jest z niemożliwą do dostrzeżenia dziś dawną rzeźbą terenu. Górny Rynek położony był na wyniesieniu między dolinami rzek Dąbrówki i Jasienia.
Pierwsze targowisko w tej części miasta, Górny Rynek powstał w pierwszej połowie XIX wieku (dziś jest to teren ob. Placu Reymonta). Od 1904 r. rolę rynku przejął Plac Leonarda (ob. Plac Niepodległości). W latach 1923-1924 wzniesiona została hala targowa „Górniak” według projektu Pawła Sperra, w stylu modernistycznym dzięki inicjatywie Zeliga i Tauby Klein na wydzierżawionej działce od przedsiębiorstwa „Ludwik Geyer SA”. Kolejna hala powstała w 1934 r. W latach 2010-2012 przeprowadzone zostały prace modernizacyjne terenu targowiska. Dawne budki handlowe zostały zastąpione nowymi halami targowymi.
Brak zastrzeżenia praw autorskich. Prosimy o każdorazowe wskazywanie Muzeum Miasta Łodzi jako właściciela obiektu oraz opatrywanie utworu imieniem i nazwiskiem autora, a także o korzystanie z utworu w sposób niegodzący w prawa osobiste autora.
Obiekty ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi po digitalizacji w ramach projektu „Kultura cyfrowa”, zadanie: „Digitalizacja i popularyzacja fotografii z zasobu Muzeum Miasta Łodzi”
Autor:
Ignacy Płażewski
Licencja:
Creative Commons