Zdjęcie, ul. Drewnowska 58

ul. Drewnowska 58

wykonano | 28.06.2008 dodano | 16.09.2017

fabryka , manufaktura , otwarcie , poznański

dodał(a): Profil użytkownika Karolina Cieślak

Zdjęcie przedstawia kompleks Manufaktura miesiąc po otarciu.

Po lewej znajduje się budynek elektrowni. W 1912 roku rozpoczęto proces przejścia z energii parowej na elektryczną. Przez pewien okres obie metody napędu funkcjonowały w jednym czasie. Po roku 1963 budynek zaczął pełnić rolę funkcji rozdzielni elektrycznej oraz zmiękczalni wody technologicznej, gdyż prąd był dostarczany z elektrowni miejskiej.

W tle wiać budynek wykańczalni. Cały budynek mierzy 266 m długości. Ten trzypiętrowy budynek wykończony jest wyniesioną ponad linię dachu wieżą. Został wybudowany w 1891 roku. Odbywały się w nim procesy wykańczania tkanin. Wykonywano tutaj także kontrolę jakości wyrobów. W najwyższej części budynku od strony zachodniej była fotorytownia, czyli dział przygotowawczy drukarni. W dolnej części wieży znajdowała się maszyna parowa, a wyżej zbiornik z wodą.

Po prawo budynek straży ogniowej, który powstał w roku 1890. Budynek posiadał małą wieżę i taras, które służyły do suszenia węży strażackich. Pomiędzy budynkiem straży i kantorem technicznym znajdowały się garaże dla wozów strażackich.  

Autor: Wiesław Kaczmarek
Licencja: Creative Commons

zgłoś naruszenie zasad

komentarze
w pobliżu
Szukaj
zobacz również

Wnętrze fabryki tkackiej.

więcej

Po upadku zakładów Uniontex, przez pewien czas w dawnej elektrowni istniała ścianka wspinaczkowa. Po powstaniu centrum handlowego Manufaktura, została przeniesiona tamże.

więcej

"Norbelana", wcześniej - Fabryka Karola Eiserta. Stała przy ul. Żeromskiego od 1905 roku. W szczytowym okresie zatrudnienie znajdowało w niej 1050 osób. Produkcji zaprzestano w 1994 roku, a budynki zo...

więcej
Logo portalu Miastograf

Logo Stowarzyszenia Topografie Logo Muzeum Miasta Łodzi Logo Narodowego Instytutu Dziedzictwa Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Logo Łódź Kreuje

Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa