Zdjęcie, ul. Ogrodowa 19A

ul. Ogrodowa 19A

wykonano | 28.05.2003 dodano | 08.08.2017

budowa , fabryka , manufaktura , poznański

dodał(a): Profil użytkownika Karolina Cieślak

Zdjęcie przedstawia widok na budynki - najbardziej z przodu - budynek, w którym odbywały się warsztaty, następnie budynek tkalni i w tle - przędzalni. 

Budynek tkalni. Jest najstarszym obiektem kompleksu fabrycznego. Powstał w 1872 roku. Oświetlenie wewnątrz budynku zapewniały znajdujące się okna w dachu. W tkalni umieszczono 200 sprowadzonych z Anglii krosien, napędzanych energią maszyny parowej. Z początku pracownikami było tu około 300 majstrów i robotników. Gdy wybudowano tkalnie wysoką, część budynku została przeznaczona na niciarnię, w której odbywał się etap przygotowania przędzy do tkania. 

Budynek przędzalni został wybudowany w latach 1877/78. Ten pięciokondygnacyjny budynek przed pierwszym uruchomieniem spłonął. Po odbudowie stanowił największy tego typu obiekt w Europie i był wizytówka obiektu fabrycznego. Jego nowoczesna konstrukcja pozwalała na oświetlenie hal dwustronnie wraz z ciągiem komunikacyjnym w wieżach. Słupy wewnątrz dźwigały ciężar 36 tysięcy wrzecion. W ciągu 11 lat ilość wrzecion wzrosła do 80 tysięcy. Z początku urządzenia fabryczny były napędzane maszyną parową. 

Budynek, w którym znajdowały się warsztaty mechaniczne został zbudowany w 1889 roku. Dokonywano tutaj napraw na miejscu, które miało duże znaczenie ekonomiczne, czyli brak kosztów transportu, mniejsza nakłady finansowe i oszczędność czasu.

Autor: Wiesław Kaczmarek
Licencja: Creative Commons

zgłoś naruszenie zasad

komentarze
w pobliżu
Szukaj
zobacz również

Budowa nowych obiektów na terenie EC-1.

więcej

Budowa nowych obiektów na terenie EC-1.

więcej

Dobrze, bo kiedy myśmy wiedzieli, że tutaj dostaniemy już mieszkanie, to jeszcze trwała budowa tego, znaczy, bo to jakoś tak budowali klatkami od tamtej strony, czyli na końcu była budowana pierwsza k...

więcej
Logo portalu Miastograf

Logo Stowarzyszenia Topografie Logo Muzeum Miasta Łodzi Logo Narodowego Instytutu Dziedzictwa Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Logo Łódź Kreuje

Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa