11.06.2017

Co się właściwie wydarzyło w Łodzi w latach 90. XX wieku?

Jak upadały wielkie zakłady przemysłowe?

Kto dziś jeszcze może nam opowiedzieć o dziedzictwie Łodzi włókienniczej?

Stowarzyszenie Topografie w partnerstwie z Centralnym Muzeum Włókiennictwa wystartowało z nowym projektem - „Opowieści z miasta włókniarek”. Chcemy uchwycić w tych opowieściach schyłek Łodzi włókienniczej widziany z perspektywy osób zatrudnionych w przemyśle w okresie jego upadku. Był to czas, o którym wciąż niechętnie się rozmawia, mimo że zaważył na kształcie współczesnej Łodzi. Chcemy go zrozumieć, zgłębić i oddać głos osobom, które mogą o nim opowiedzieć odwołując się do własnego doświadczenia. Chcemy wnieść ich głos do debaty o przeszłej i współczesnej tożsamości miasta.

Opowiedziane historie trafią do archiwum historii mówionych portalu Miastograf.pl i staną się punktem wyjścia do pracy twórczej z naszymi rozmówczyniami i rozmówcami. Z ich udziałem stworzona zostanie wystawa, której otwarcie odbędzie się jesienią 2017 roku.

Wciąż poszukujemy osób związanych z przemysłem włókienniczym, które chciałyby podzielić się z nami swoją opowieścią. Prosimy o kontakt pod numerem telefonu:
605 048 040 (Izabella Alwingier)
604 306 589 (Joanna Kocemba)
lub na adres mailowy: wlokniarki@topografie.pl

UL. KILIŃSKIEGO 187 ''NOWA TKALNIA'', rok 2003, fot. Wiesław Kaczmarek
ul. Kilińskiego 187 - dawna ''Nowa Tkalnia'' ZPB im. Obrońców Pokoju "Uniontex", rok 2003, fot. Wiesław Kaczmarek

Projekt ​dofinansowany z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Koordynacja: Izabella Alwingier i Joanna Kocemba
Opieka merytoryczna: Marta Madejska i Agata Zysiak